prognoza inflacji 2023 nbp

Do rewizji w dół dynamiki PKB przyczynia się również gorsza od oczekiwań koniunktura w strefie euro, w tym w Niemczech, opóźniająca ożywienie w polskim przemyśle. 15 lutego 2023 r. Główny Urząd Statystyczny poinformował, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu 2023 r. Wzrosły rdr o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 2,4 proc.

  1. W II kw., 11,1 proc.
  2. «To głównie efekt powrotu standardowych stawek VAT na energię elektryczną, gaz i ogrzewanie. Dodatkowo duża grupa przedsiębiorstw dokonała noworocznych aktualizacji cenników – w efekcie inflacja bazowa wzrosła do około 12 proc.» – dodano.Według ekonomistów PIE styczniowa inflacja jest niższa niż wskazywały jesienne prognozy, jednak to głównie efekt wolniejszego wzrostu cen żywności i energii.
  3. NBP opublikował najnowszą prognozę inflacji i PKB.
  4. Jak wskazuje PIE, niższy wzrost cen obecnie zostanie zrównoważony przez wolniejszy spadek inflacji bazowej w drugim i trzecim kwartale.

Szczyt inflacji ma nastąpić w pierwszym kwartale przyszłego roku z CPI na poziomie 18,8 proc. – wynika z lipcowej projekcji Narodowego Banku Polskiego. Analitycy zwrócili uwagę, że szybki wzrost płac przy wolniejszym wzroście wydajności pracy przełożył się na wzrost rocznej dynamiki jednostkowych kosztów pracy do 6,8 proc. Rdr w II kw. Br., wobec 2,8 proc. «Wyniki Szybkiego Monitoringu NBP wskazują na utrzymanie się relatywnie wysokiej dynamiki wynagrodzeń nominalnych w kolejnych miesiącach, pomimo pewnego zmniejszenia się odsetka przedsiębiorstw planujących podwyżki oraz odsetka firm notujących wzrost nacisków płacowych» – stwierdzono.

Wiceprezes NBP: Polska gospodarka wylądowała miękko

W raporcie NBP napisano, że w ślad za spadkiem inflacji, w horyzoncie projekcji dynamika nominalnych wynagrodzeń będzie obniżać się z obserwowanego obecnie dwucyfrowego poziomu (tempo wzrostu płac w dużej mierze determinuje inflację). «Scenariusz ten wspiera słabnąca presja płacowa, 7 Dow akcji które miliarderzy kochają na co wskazują wyniki Szybkiego Monitoringu NBP. Presję płacową w horyzoncie projekcji będzie również łagodzić założona rosnąca obecność migrantów z Ukrainy i innych krajów na polskim rynku pracy oraz prognozowany wzrost stopy bezrobocia» — napisano. Wzrost PKB sięgnie 4,6 proc.

prognoza inflacji 2023 nbp

Tempo wzrostu płac to około 12,8 proc. Wobec 12,1 proc. Im szybciej rosną pensje, tym większa presja inflacyjna. Dodano jednak, że w przeciwnym kierunku będą oddziaływać niedobory kadrowe w niektórych branżach, a także dwukrotna podwyżka wysokości płacy minimalnej w 2024 r., wynosząca średniorocznie 20,5 proc. Wobec 2023 r.

Biedronka i Lidl wpłyną na inflację. Wojna cenowa złagodzi skutki wyższego VAT-u

Członkowie RPP zapoznali się z nią już wcześniej – przed podjęciem decyzji ws. Stóp procentowych, które w listopadzie pozostały na niezmienionych poziomach. Koszt ustaw uchwalonych w ramach tarczy antyinflacyjnej dla finansów publicznych, obejmujących wspomniane https://www.fx770.net/turecka-lira-trafia-do-wolnego-jesieni-23-listopada-2021/ zmiany podatkowe oraz wypłatę dodatków osłonowych i rekompensat dla sprzedawców gazu, jest szacowany na 1,5% PKB, podano także. Zwróciła też uwagę, że inflacja jest w znacznym stopniu importowana z zewnątrz – chodzi głównie o ceny energii i żywności.

prognoza inflacji 2023 nbp

Wskazała także, że w ostatnich miesiącach 2022 r. Obniżyły się ceny surowców i inflacja PPI, a zaburzenia w globalnych sieciach podażowych były wyraźnie mniejsze niż wcześniej, co wraz z oczekiwanym spowolnieniem gospodarczym będzie oddziaływać w kierunku stopniowego osłabiania dynamiki cen konsumpcyjnych. Zaznaczono, że wzrost liczby pracujących według BAEL spowolnił w II kw. Do 1,0 proc. Rdr wobec 1,7 proc. «Przyczynił się do tego wyraźnie wolniejszy przyrost liczby pracujących w sektorze usługowym oraz – choć w mniejszym stopniu – w przemyśle» – stwierdzono.

#

No responses yet

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada. Los campos obligatorios están marcados con *

Categorías